فساد در قم

.
حتما شما هم شنیده‌اید که چند سال پیش اعلام کردند که شهر قم توی کل کشور، بیشترین میزان فساد را دارد، و کلی هم همه نچ‌نچ کردند که ببین یک شهر مذهبی، فسادش از بقیه‌ی جاها بیشتر است، و این‌ها فسادهای زیرپوستی است، و ظاهرشان یک چیز است و در باطن یک چیز دیگر هستند و … .
البته این که آیا این اول بودن در فساد، مطلق فساد و جرم را شامل می‌شود یا نوع خاصی از آن را، نمی‌دانم. جایی هم ندیدم که بهش اشاره کنند.
اما اگر مطلق فساد را شامل بشود، یعنی شامل جرم‌هایی مثل دزدی و جیب‌بری هم بشود، خب هیچ جای تعجب نیست. این یک اصل ثابت‌شده است در جامعه‌شناسی که شهرهای مهاجرپذیر، معمولا درجه‌ی ارتکاب جرمشان بالاتر است. یک علتش هم این است که کسی مهاجرهای تازه‌وارد را نمی‌شناسد تا مهاجر از ترس ریخته شدن آبرویش دست به کارهای خلاف نزند. این‌جور بگویم: کسی که فکر فساد توی سرش باشد، توی یک شهر غریب، راحت‌تر می‌تواند آن را عملی کند تا توی شهر خودش که آدم‌های زیادی او را می‌شناسند.
و چون قم، یک شهر مهاجرپذیر است -که نه فقط از شهرهای مختلف، که از کشورهای دیگر هم به آن هجرت می‌کنند-، طبیعی است که مشمول این قاعده باشد. تازه یک ویژگی دیگر این شهر هم این است که غیر از مهاجرین، مسافرهای زیادی هم به این شهر سفر می‌کنند که همین امر، به بالارفتن میزان جرمش بیشتر کمک می‌کند.

داشتم فکر می‌کردم که اگر واقعا فساد این شهر خیلی زیاد باشد و از مسافرهای زیادی که می‌روند و می‌آیند هم فاکتور بگیریم؛ چقدر این حرف که بعضی‌ها (وقت نشد برم بگردم لینکش رو پیدا کنم!) گفته‌اند می‌تواند درست باشد که «علما و طلبه‌ها، اگر خیلی راست می‌گویند و هنر دارند، همین شهر قم را درست کنند و یک آرمان‌شهر ازش بسازند».
جوابی که برایش پیدا کردم این است که قبل از هر چیز، منکر این نیستم که عده‌ی زیادی از علما، از آن عالمان از دنیا بریده‌اند که سرشان فقط به کار خودشان است و آخرتشان، و کاری به کار کسی ندارند -فعلا کاری نداریم که این علم و تهجد چقدر درست است-. منکر این هم نیستم که دست‌کم طلبه‌های زمان ما، همه‌شان از آن آدم‌های فرهیخته و خداترس و پاک و عاری از گناه نیستند که ما بعضا توی ذهنمان انتظارش را داریم.
این دو دسته را که از کل طلاب و علمای قم کم کنیم، می‌ماند عده‌ای که نمی‌گویم تعدادشان کم است؛ اما کارشان سنگین است: تربیت اخلاقی آدم‌های یک شهر که هر کدامشان از یک جای دنیا آمده است اینجا؛ با فرهنگ‌هایی به شدت متفاوت، و آیین و هنجارهای مختلف. آن هم کسانی که قرار نیست اینجا ماندگار باشند. کسانی که بعد از چند سال، از اینجا می‌روند و یک عده‌ی دیگر جایشان را می‌گیرد. قم دائما دارد ساکنینش را عوض می‌کند. انگار هر روز پوست می‌اندازد. یکی درسش تمام شده و می‌رود، یکی تازه درسش شروع شده و می‌آید.
من معتقدم که کار فرهنگی انجام دادن روی یک عده، حداقل چیزی که لازم دارد، زمان است. این‌جور نیست که یک هفته‌ای بشود روی فرهنگ و ایدئولوژی کسی اثر گذاشت. حالا با این وضعی که شهر قم دارد، و این که تعداد زیادی از ساکنینش موقتا در آنجا زندگی می‌کنند، به نظر شما چقدر می‌شود انتظار داشت که کارهای فرهنگی در آنجا جواب دلخواه را بدهد؟

موارد مشابه

۳۶ دیدگاه

 1. حالا آیا واقعا این حرف از اساس درسته و آیا آماری مبنی بر این هست که قم فاسد ترین شهره؟ یا فقط یه شایعه ی معروفه که ماها مدت هاست میشنویم؟ اگر از جای موثقی این رو می دونین لطفا بگین برامون.
  بعد فکر نمی کنم عالمی باشه که به فکر سلوک شخصی باشه صرفا ، و توجهی به اطرافش نداشته باشه. علمایی که کاری به سیاست ندارن زیادن ولی عالمی که کار به دین مردم نداشته باشه نوبره والا. آیا هستند چنین علمایی؟ و اگر هستند آیا انقدر زیادن که یک عامل برای فساد مقروض در نوشته به حساب بیان؟
  خسته نباشین در هر صورت باب خوبیه برا گفتگو تو این زمینه. واگر خود قمی ها هم در این بحث اظهار نظر کنن خیلی خوبه.

 2. بار قبل که سر زدم این‌جا و پست پیش را خوندم فرصت نکردم کامنت بذارم و گلایه کنم از قانونی که معلوم نیست توی این بیست روز چه طور بهش دست پیدا کردید و ما توی پانزده سال اقامت در قم تا حالا کشفش نکرده بودیم و اون این که در قم، دخترها بعد از غروب آفتاب احساس ناامنی میکنند و یحتمل باید قبل از غروب آفتاب برگردند خونه‌هاشون!! در حالی که قم در قیاس با اکثر شهرها از ضریب امنیت بالایی برخورداره و من به شخصه بارها به جهت کار یا مشغله ای تا پاسی از شب بیرون بودم؛ بدون این که کوچکترین مشکلی برام پیش بیاد.
  من منکر وجود برخی مفاسد اخلاقی و جرایم در قم نیستم؛ اما قضاوتی این چنین کلی و مطلق را از سوی یک تازه وارد که هنوز با محیط این شهر کاملا آشنا نشده، اون هم بدون هیچ استناد و مدرکی، بر نمی‌تابم. قم اگرچه در برخی واقعیت‌ها – مثل همین جرایم- چون باقی شهرهاست، اما حقیقتی فراتر از دیگر اماکن عام و حتی خاص داره که اون حقیقت، لازم می‌کنه در برخورد با این شهر، سوای دیگر شهرها عمل کرد. این به معنای تقدس مآبی و یک جانبه گرایی نیست؛ بلکه به معنای ارزش گذاری و حفظ حریم‌هاست. البته این، برای وقتیه که واقعیتی اثبات شده مطرح باشه اما نسبت دادن ادعایی اثبات نشده، واقعا بی‌انصافیه. لذا به عنوان یک مهاجر که بعد از سال‌ها اقامت در قم، خودش را قمی می‌دونه و در طول این سال‌ها هم با وجود رفت و آمد مداوم در متن جامعه، چیزی که شما ادعا کردید را ندیده، اثبات این ادعا که قم، فاسدترین شهر مذهبیه را از شما مطالبه می‌کنم. امیدوارم پاسخگو باشید.

  1. شما حق دارید. من توی پست قبلی بی‌احتیاطی کردم. فکر می‌کردم با توجه به این که کل اون پست، صرفا به تجربه‌ها و مشاهدات شخصی من برمی‌گرده، این مشخص باشه که اون نظر هم صرفا بر اساس مشاهداتی هست که تا حالا داشتم. و این اطلاق، به خاطر همون مشاهدات اندکی بود که توی این مدت کم داشتم؛ و نه یک اطلاق حقیقی. از این بابت عذر خواهی می‌کنم و در اولین فرصت ممکن، ویرایش.

   اما در مورد این که قم فاسدترین شهر هست، بنده نگفتم فاسدترین شهر مذهیبه، گفتم فاسدترین شهر کشور. این دو تا در ظاهر شاید زیاد تفاوتی نداشته باشن، اما نتیجه‌ش میشه همین مطالبه‌ها!
   باید عرض کنم که این خبر، یک ادعا از جانب بنده نیست؛ خبری هست که چند سال پیش منتشر شد و عجیبه که با توجه به این که توی متن نوشته شده: «حتما شما هم شنیده‌اید که چند سال پیش “اعلام کردند”»، شما این رو ادعای بنده می‌دونید.
   این که منبع خبر کجا بود رو نمی‌دونم؛ اما با وجود این که خبر درست یا غلط، مشهوری هست، در اسرع وقت سعی می‌کنم جستجو کنم تا اقلا رفع اتهام از بنده بشه.
   به کل متن این دفعه هم اگر به دور از حساسیت نگاهی می‌انداختید بد نمی‌شد؛ چون کلا در جهت رفع اتهامه!

 3. در آخرین تحقیق دفتر امور اجتماعی وزارت کشور در زمینه فرار دختران، بیشتر آمارها مربوط به شهرهای تهران، قم و سمنان بوده است
  مشهد ، شیراز و اصفهان هم مهاجر پذیرند و بزرگتر از قم اما تهران و قم و سمنان (اتفاقا سمنان مهاجر پذیر نیست) وضعیت مناسبی در این شاخص (فرار دختران) ندارند از طرفی ایلام و سیستان از نظر این شاخص کمترین فرار دختران رو دارند علتش در درون فرهنگ این استان هاست مثلا بجای فرار دختران بیشترین آمار خودسوزی زنان و دختران در ایلام کردستان و سیستان صورت میگیره اما آمار خودسوزی مثلا در قم کمتره و به جای آن فرار دختران بیشتر

  اینقدر مهاجر پذیر بودن در شاخص فساد تاثیر گذار نیست که به واسطه این بهانه نقش فرهنگ خشک و خشن مذهبی رو در بین خانواده های قم و تاثیرش در فرار دختران و سرکشی پسران نادیده بگیریم

  http://www.alborznews.net/pages/?cid=5643

 4. بله من هم معتقدم آیت الله های محترم و همینطور رئیس جمهوری بجای آنکه برای مردم دنیا اشک تمساح بریزند و برای آمریکا نسخه بپیچند به عملکرد ۳۰ ساله خودشان نگاهی بندازند که از کجا به کجا رسیدیم ، خانم به خودتان و دوستان اطرافتان نگاه نکنید که دین و مذهب رو حفظ کرده اید ، به جامعه نگاه بی طرفانه بندازید دوری از مذهب و گاه دشمنی با مذهب آنقدر زیاد شده که حتی در قبل از انقلاب کسانی که آن سالها رو درک میکنند این وضعیت رو شاد نبودند مثالی میزنم در نزدیکی ما در یک منطقه متوسط تهران یک حاج آقای روحانی زندگی میکنه دقت کردم هر وقت برای خرید به بیرون از خانه میاد مردم با چشمانی از حدقه بیرون آمده نگاهش میکنند و جوان تر ها بدون متلک زدن از کنارش عبور نمیکنند
  روحانیت به عنوان نماد مذهب در اعصار گذشته مثل الان منفور نبود مردم با چشم امید و با احترام با او رفتار میکردند حتی کسانی که مذهبی نبودند به روحانیت احترام میذاشتن اما الان روحانیت قدرت رو بدست گرفته یعنی منفور ترین پیده در یک جامعه همان قدرت سیاسی که روحانیت بر آن چنبره زده و این آمیختگی تضاد رو در جامعه گسترده
  جوانهایی که زمانی پای منبر می نشستند و آموزه های فرهنگی روحانیت رو با جان و دل فرا میگرفتند امروز در تعارض قرار گرفتند و از خود می پرسند فلان آیت الله که در نماز جمعه من رو به تقوا فرا میخونه چرا خبر هایی از داشتن ۴ معدن به گوش میرسه چرا فلان آیت الله فرزندش امتیاز صادرات چوب شمال رو اخذ کرده چرا فلانی امتیاز واردات شکر رو کسب کرده و …
  این جوان بیکار و بدون سرمایه ما دچار تعارض میشه و این تعارض درونی اخلاق انسانی رو متاثر میکنه چه دختر یا پسری در قم باشه و چه در ایلام

  1. سلام در جواب مطالب شما باید بگویم این تبلیغات دشمن است که مردم از دین و علما بیزار شده اند و این که بیان کردید آق زاده فلان آیت الله دارای امتیزات و ثروتهای میلیاردی است اینها همه شایعات دشمن علیه علماء دین است البته منکر این نیستم که شاید عده بسیار معدودی این طور باشند که این عده معدود خوشبختانه از علمای بزرگ نیستند آنها را دشمن بزرگ جلوه داده است ودیگر این که مردم متدین دینشان را از لان شخص نگرفته اند که حالا با فساد آن شخص دین اسلام را منزوی بدانند و مایوس شوند مردم هوشیارن می دانند مسائل دینشان را کلام کانال دریافت کنند که دچار مشکل نشوند فقط کافیست کمی چممان را باز کنیم که اسلام وتشیع دارد جهانی می شود وخداوند ناصر دین اسلام است .اگر چه عده ای منحرف شوند اما هزاران نفر به راه حقیقت چنگ می زنند…

 5. قبلا در کرج زندگی میکردم ۴ سال در قم هستم واقا این خبر درست نیست کسی که یا یک ماشین در شهرهای بزرگ ایران تردد داشته باشه بعد تو قم میفهمه که فساد بخصوص در زنان در کدام شهرهای ایران فاسد تر است چون زنان در قم چادری هستند میخواهند اعلام کنند که چادریها فاسد تر هستند.حداقل قم ظاهرش سالمترین شهرها وباطنش از بهترین شهرها است

 6. من ۳۰ سال تو قم بودم باید بپذیریم که به هر دلیل اوضاع اخلاقی تو قم مطلوب نیست و جه یسا رو به سقوط هم هستیم. فراموش نکنیم که هیچ وقت توجیه و انکار واقعیت را عوض نمی کنه.

 7. قم هم مثل همه شهر ها دارای فساد است اما فرهنگ حاکم دینی از فساد این شهر بسیار کاسته است به خصوص در مساله زنان. اما فرهنگ اجتماعی و رفتاری در قم کمی نسبت به برخی شهرهای بزرگ پایین تر است و این مسئله موجب به وجود آمدن حوادثی شده که از آن تعبیر به فساد می شود.

 8. سلام .البته هیچ شهری مدینه فاضله نیست اما این که فساد قم از همه شهرها بیشتر است این یک تاکتیک دشمن علیه شهر قم که مرکز فرهنگی و مذهبی جهان اسلام است .دشمن می خواهد با بد جلوه دادن قم مسلمانان جهان را نا امید کند البته بعضیها هم دانسته یا نادانسته با بخش این خبرهای کذب آب به آسیاب دشمن می ریزند. البته باید این نکته را خاطر نشان کنم که دشمن در ایجاد فساد از هر نوعش در شهر قم سرمایه گذاری می کند ….

 9. من این امارها رو مشکوک می دونن ممکنه بخوان ریشه ی تشیعو بزنن بعد بگن خوب حالا چه کنیم؟ آهان بریم بگیم علملاشون فاسدن خوب اینکه لادرزش باز نمیشه خیلی روش مانور داد..پیدا کردم جان تو پیدا کردم بریم بین مردم چو بندازیم قم از همه فاسدتره بد در نتیجه برمیگرده به علما و سر آخر هم تشیع…
  من نگرانم این امار یک چنبن سناریویی داشته باشه اگر هم به یقین درسته که حالا دوستان نظرات جالبی داشتند بر مبنای درست بودن حرف.

 10. سلام من یه معلم سی ساله ی محجبه هستم یه ساله به دلیل کار شوهرم اومدیم قم قبلا خوزستان بودیم راستش اصلا فکر نمیکردم قم اینجور باشه وقتی چادر زدن بعضی از زن های قمی رو میبینم حالم از چادر به هم میخوره ادم یاد چادر زدن توفیلمای زمان شاه میفته

 11. ببینم مگه شما از اوضاع سایر شهرا خبرندارید؟؟من یک قمی هستم و واقعا به استان قم افتخار میکنم چون از نظر دینی در سطح خیلی بالایی و بهتره این آمارهای الکی که منبع مشخصی هم نداره رو باور نکنید!!!!

 12. سلام بنده ۱ سال هست که در قم زندگی میکنم ! متاسفانه رسانه های غربی قم رو فاسدترین شهرها نامیده اند!
  تو این مدت که قم هستم از فساد کردن تو این شهر خیلی خیلی کم دیدم نسبت به شهر های دیگه ایران.
  اگه کسی قم بمونه چند سالی میفهمه چه شهر پاکییه!
  این آمارهای طلاق هم خودم تحقیق کردم به مدت ۱ ماه در قم ، بیشتر افرادی که مهاجرت کردن به قم و مسافرهایی که قم اومدن طلاق گرفتن !
  استان قم بدلیل موقعیت جغرافیایی نزدیک به پایتخت و در مرکز کشور مهاجر و مسافر زیادی رو جذب میکنه !
  موفق باشید [rose]

 13. سلام
  دوستان این نکته را هیچوقت فراموش نکنیم که حرم بی بی فاطمه معصومه در قم است. کسی که تمام شیعیان را در روز قیامت شفاعت می کند و ثواب زیارتش به اندازه ثواب زیارت قبر مادرش فاطمه زهرا(س) است. بیایید به جای اینکه آبروی قم که آّبروی شیعیان و پناهگاه همه است را بریزیم قلب حضرت معصومه را شاد کنیم. هر کس به اندازه خودش اطرافیانش را هدایت کند دنیا بهشت می شود. عینک بدبینی آدم را جهنمی می کند. التماس دعا

 14. خانم علیزاده منم یه بار اومدم خوزستان حالا مردم اهواز که معلوم الحالند ولی وقتی به دزفول اومدم دیدم اون وضع حجابشون که یه تیکه پارچه هم به زور سرشون بود همون شهری که ورودیش نوشته شهر دارالمومنین همون شهری که زمان جنگ مردمشو موشک باران می کردن و مردم خونه هاشون رو ترک نمی کردن …..بگذریم حداقل اکثر مردم قم ادمهای مذهبی هستن و اون عده ی کم هم به خاطر جو مذهبی شهر مجبورن چادر سرشون کنن

 15. این همه از آمار فساد گفتید
  بابا به من بیچاره هم منبع این آمار رو بدید دیگه .
  آخه منم آدمم .
  من چند تا تا به حال آمار دارم .
  ۱٫ ماهواره ۲٫سایت های فیلتر ۳٫ اینجا
  اگه موثق تر پیدا کردید من در خدمت هستم.
  [love-struck]

 16. من بنا به اقتضای کارم از نزدیک و بصورت کلان از و جود فساد در قم آگاهم

  اما این حرف که قم رتبه اول فساد را دارد و نقل محافل مختلف شده قبول ندارم این حرف چه بسا درست باشد اما متکی به هیچ سندی نبوده و یک شایعه است.
  اولا آماری رسمی به این صورت وجود خارجی ندارد و هیچ سازمان ونهادی منشائ این آمار نیست
  دوم اینکه هفت هشت سال قبل آماری شبیه این را یکی از فعالان رسانه ای اصلاح طلبان به نام مهدی قابل با همدستی استاندار قم منشر کرده بود. مهدی قابل خود به این نکته اعتراف کرده بود که ما در راستای تضعیف قم اینکار را میکردیم.

 17. چطور میتونیم باور کنیم شهری که حضرت معصومه(س) در اون دفن شده فاسد ترین شهره؟من تو گوگل سرچ کردم فاسد ترین شهر ایران اولین سایتی که اومد سایتی بود که در توضیحش به رهبر ایران توهین شده بود و ایشون را عامل فاسد شدن قم میدونستن حالا شما با دونستن این موضوع قبول می کنی که حرفشون راست باشه؟

 18. من دوهفته ای قم مسافر بودم ومهمان،آدم های خوبی نداره.اکثرکسانی که برخوردکردم اگر؟می فهمیدندمسافری وناآشنا فقط تیغ می زدندوسرت کلاه می گذاشتند.خیلی نادرست وعوضی بودندمثل مشهدی ها.امااصفهانی هاوشیرازی هاواقعا انسان های بافرهنگی بودند.هرکجادین وسیله کسب دنیا شد،بایدازآن شهرفرارکرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *