ما زن‌ها را باور کنید!

.
استغفرالله! ما که به همچین چیزهایی اعتقاد نداریم، ولی می‌گویند آن‌ور آبی‌ها همه‌اش «زن» و «مرد» می‌کنند و انجمن حمایت از زنان می‌سازند و فمینیست می‌شوند و به «زن» لقب «جنس دوم» می‌دهند. البته ما فرهیخته‌ایم و فمینیسم‌ناپذیر! و خوب می‌دانیم که جامعه متشکل از «زن» و «مرد» است و منظور از «ملت» و «مردم» و «آدم‌ها»، هم زنان هستند و هم مردان.

فقط گاهی وقت‌ها به این فکر می‌کنیم که سایتی بزنیم ویژه‌ی «بانوان»، یا نهایتاً توی نشریه‌هامان یک صفحه را اختصاص بدهیم به «زنان». خب البته بعضی وقت‌ها هم لازم می‌شود که از ترکیب «زن و خانواده» استفاده کنیم. یک وقت سوء تفاهم نشودها؛ ما از شعار «وزرای زن در کابینه‌ی دولت» منظور خاصی ندارم. «مرکز امور زنان و خانواده‌ی ریاست‌ جمهوری» هم صرفا یک استثنا است. وگرنه ما که می‌دانیم زن‌ها هرگز فرع نیستند.

موارد مشابه

۱۱ دیدگاه

 1. شما کلا به جای این که دقیق توضیح بدید چرا نه حضرت معصومه (س) و نه هیچکدوم از ۲۱ تا خواهرش هیچوقت عروسی نکردند دارید با زدن پست‌ها جدید فرا فکنی میکنید
  ببینم کی ها کجا به زن لقب جنس دوم می‌دن؟ شصت سال پیش یه فیلسوف فرانسوی به نام Simone de Beauvoir که اتفاقا خانم بود یک کتابی نوشت به اسم Le Deuxième Sexe و توش با ذکر برخی شواهد و قرائن تاریخی و اجتماعی فرهنگی و روانشناختی از تاریخ اروپا این طور استدلال کرد که خانم‌ها هم در روند تاریخی تکامل بشریت و هم در تقسیم دستاوردهای این تکامل اغلب نامحرم تلقی شده اند چرا که اصولا خانم بودن به معنی دارا بودن یک جنسیت نرمال نبوده و آقایوان در طول تاریخ کاری کرده‌اند که خانم‌ها همیشه غیر خودی و نامحرم کلا جنس دارای اهمیت ثانویه باشند تا خودشان با خیال راحت هرکاری دلشان خواسته بکنند لذا کسی به زن لقب جنس دوم نمیده بلکه در واقع شصت سال پیش این رمان نویس معروف فرانسوی که سال ۱۹۸۶ عمرش را داده به شما ولی اون موقع ها از نوشتن رمان‌های فلسفی شهرتی به هم زده بود موقعی که قصد نوشتن زندگی‌نامه خود را داشت اول به این فکر کرد خود را یک خانم تعریف کند بعد به این سئوال رسید که من یک خانم هستم یعنی این که من یک چی هستم بعد در تلاش برای تعریف این که خانم بودن یعنی چی کتابی نوشت که اسمش را گذاشت جنس دوم البته این کتاب شصت ساله ترجمه انگلیسی بسیار ضعیفی داره ترجمه فارسیش هم که کاملا چرنده ولی سال ۱۳۸۵ تو ایران چاپ شده دلتون خواست میتونید بخونید ببینید ازش چیزی میفهمید یا نه
  http://www.adinebook.com/gp/product/9643155617/ref=sr_1_1000_1/684-7813101-1565983
  مضافاً این که نویسنده این کتاب فمنیست و مرد ستیز و غیره نیست بلکه از نظر فلسفی مثل ژان پل سارتر فیلسوف مورد علاقه دکتر شریعتی existentialist هست اولش تو دانشگاه سوربن ریاضی خوانده بعدش تو دانشگاه پاریس فلسفه خوانده با سارتر که سه سال از خودش بزرگتر بود همکلاسی شده و تو فارغ التحصیل شدن با وجود این که نمره های کتبی اش با سارتر یکی بود تو امتحان شفاهی سارتر شاگرد اول و سیمون شاگرد دوم معرفی شده بعدها هم تا آخر عمر دوست دختر سارتر بوده با هم زندگی می‌کردند با هم مسافرت می رفتند و با هم مقاله مینوشتند و کتابهای هم دیگر را ویرایش میکردند و شاید بسته به تعریف بشه گفت عملاً زن و شوهر بودند اما به ثبت و ضبط روابط جنسی چه به صورت دولتی و چه مذهبی اعتقادی نداشتند و از نظر فلسفی معتقد بودند چه زن چه مرد باید آزاد بوده و تا هر وقت دلشسون خواست با هم باشند.

 2. سلام
  وقتی کسی یا چیزی باور می شود که خودش حداقل خودش را باور کرده باشد. زن جامعه امروز، زن بودن و حتی گاهی با عرض شرمندگی انسان بودن، خود را باور نکرده است و از طریق کورس گذاشتن با مردان، می کوشد شاید خود را باور کند. ولی راه باورپذیری چیز دیگر است.
  ما که باور داریم ولی خودتان را نمی دانم!

 3. سلام
  با پست انفجار شیراز و شهدای رهپویان با وبلاگتون آشنا شدم. و متن مشابهم رو به اطلاعات دقیق اون متن شما لینک دادم.
  بعد از اون جریان و جریانهای بعدی گهگاه وبلاگم میومدید. حتی یادمه اجازه تبادل لینک خواستم و گفتین مانعی نداره. که بعدش من یه مدت بستری بودم و نشد بیام نت. اما بعدش نمیفهمم چیه جریان که جوابی یا کامنتی ازتون ندیدم. نمیدونم شایدم همه رو فقط همین جا جواب دادید و من چون عادت دارم همیشه جوابهامو تو کامنتهام بخونم و تو وبلاگ خود دوستان جواب بدم نیومدم و بخونم جواب شما رو. بهر حال : حلالیت میخوام که تو ذهنم بد قضاوت کردم و بنا رو به “غرور” شما گذاشتم.
  بعد از عید برا تبریک نوروز و برای همین گلایه مزاحمتون شدم. کامنت هم گذاشتم اما سرتون شلوغ بود انگار .
  بهر حال باز هم سالی خوش براتون آرزو میکنم.
  حالا اومدم برا پست کوتاهم درباره ی “اهدای اعضا” دعوتتون کنم
  ازش چیزی شنیدید؟ دوستم یه سایت معرفی کرد. یه پست کوتاه زدم . بیایید ببینید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *