فیـلترینگ؛ حفاظت از کاربر یا واکسینه کردن او؟

با گسترش فیل.ترینگ و به طبع آن افزایش تقاضا برای عبور از فیل.تر و آشنایی رو به گسترش کاربران با انواع پروکسی و سایت‌ها و نرم‌افزارهای فیل.ترشکن و وی‌پی‌ان، در واقع کاربر در مقابل فیل.ترینگ واکسینه شده، فیل.ترینگ عملاً کارکرد خودش را از دست می‌دهد.
با گسترش فیل.ترینگ و به طبع آن افزایش تقاضا برای عبور از فیل.تر، در واقع کاربر در مقابل فیل.ترینگ واکسینه شده، فیل.ترینگ عملاً کارکرد خود را از دست می‌دهد.

شاید مدیریت یا کنترل دنیای سایبر از مشکل‌ترین کارها باشد؛ دنیای بی‌حد و مرزی که با سرعت در حال گسترش است.

فیل.ترینگ یکی از ابزارهای کنترل سایبر در تمام کشورها است. مسدود کردن دسترسی به بعضی سایت‌ها ممکن است توسط یک کشور برای مردمش، یک شرکت برای کارکنانش، یک مدرسه برای دانش‌آموزانش، یک کتابخانه برای اعضایش و والدین برای فرزندانشان باشد. مسدودکننده‌ی سایت‌ها، آنچه را که برای کاربرانش مضر می‌داند، فیل.تر می‌کند تا سلامت جامعه، ذهن و جسم آنان را تضمین کرده باشد.

در کشور ما هم، کمتر کاربر اینترنتی است که در حین وب‌گردی، به صفحه‌ای با عبارت «دسترسی به سایت مورد نظر امکان‌پذیر نمی‌باشد!» برخورد نکرده باشد. سایت‌های مستهجن و پـورنـو از عمده‌ترین صفحه‌های اینترنت‌اند که مسدود می‌شوند. سایت‌های اشاعه‌ی نظرات تحریف‌شده یا شبهه‌برانگیز و همچنین سایت‌هایی که بر ضد نظام اسلامی یا دولت جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند هم، از جمله صفحاتی‌اند که مشمول فیل.ترینگ می‌شوند.

نگاهی به گسترش فیل.ترینگ در کشور، در سال‌های اخیر و خصوصاً در جریان اتفاقات اخیر به دنبال انتخابات ریاست‌جمهوری، حکایت از کاهش کارکرد و اثر فیل.ترینگ در کشور دارد.

بستن سایت‌های متعدد و پرکاربر، فقط در چند روز اول مسدود شدن سایت، به کاهش فعالیت کاربران آن سایت منتج می‌شود. کاربرانی که به هر دلیل به استفاده از سایتی که مسدود شده، احساس نیاز کنند؛ نهایتاً بعد از چند روز تحمل، به فکر دور زدن فیل.ترینگ و ورود به سایت می‌افتند.

کاربری که پیش از این، به طور محدود به پیغام «دسترسی به سایت مورد نظر امکان‌پذیر نمی‌باشد!» برخورد می‌کرد و از کنار آن به سادگی می‌گذشت، حالا با گسترش فیل.ترینگ، وقتی در طول روز بارها و بارها به چنین صفحاتی برخورد کند، طبعاً به فکر عبور از فیل.تر می‌افتد.

مسدود کردن سایت‌هایی که اطلاعات آن برای تحلیل‌های علمی، اجتماعی یا سیاسی مورد نیاز تحلیل‌گران، دانشجویان و پژوهش‌گران باشد نیز، آن‌ها را به یافتن راهی برای عبور از فیل.تر ترغیب می‌کند.

با گسترش فیل.ترینگ و به تبع آن افزایش تقاضا برای عبور از فیل.تر و آشنایی رو به گسترش کاربران با انواع پروکـسـی و سایت‌ها و نرم‌افزارهای فیل.ترشکن و وی‌پی‌ان، در واقع کاربر در مقابل فیل.ترینگ واکسینه شده، فیل.ترینگ عملاً کارکرد خودش را از دست می‌دهد.

اگر چند سال پیش از این، تصور می‌شد که عبور از فیل.تر، خاص کاربران سایت‌های مستهجن است؛ امروزه استفاده از فیل.ترشکن به یکی از ابزارهای کار با اینترنت تبدیل شده و اندک نتیجه‌ای که فیل.ترینگ در چند سال گذشته داشته نیز، زائل شده است.

علاوه بر این‌ها، فیل.تر کردن سایت‌های مروج شبهات و نظرات ناصحیح اعتقادی، سیاسی و اجتماعی و فرهنگی، به منزله‌ی سلب شنوایی نظرات گوناگون از کاربر بوده و ادامه‌ی این روند، کاربران را افرادی ناآگاه و کم‌اطلاع و منفعل و بسیار شکننده بار می‌آورد که به واسطه‌ی بی‌اطلاعی، در مقابل هجمه‌ها و سیاست‌های برانداز و تخریب‌کننده، ضربه‌پذیر بوده و کمترین آمادگی‌ای برای دفاع و پاتک ندارند.

اگر خواهان احیای کاربرد فیل.ترینگ و تربیت افرادی آماده در مقابل جنگ‌های نرم اعتقادی و فرهنگی هستیم، لازم است قوانین فیل.ترینگ، کارشناسانه تصحیح و تعدیل شود.

موارد مشابه

۲۶ دیدگاه

   1. سلام، خواهش می کنم.
    خوندم. درست می گید. شاید خیلی وقت ها شده که خود من هم سر لج این «دسترسی به سایت مورد نظر امکان‌پذیر نمی‌باشد!» هم که شده می رفتم آ+ن+ت+ی+ف+ی+ل+ت+ر گیر میاوردم و بازش می کردم.
    کار فرهنگی نرم، اصلاح کارشناسانه..موافقم.
    موفق باشید

 1. تعریف ساتتون رو زیاد شنیده بودم، گفتم در اسرع وقت بیام و بهتون سر بزنم. می بینم که به حق بوده. ولی یه انتقاد، اسم سایتتون هیچ ربطی به قالبتون نداره. شخصاً از اون آدمهایی هستم که به تناسب هرچه بیشتر این دو جزء وبلاگ خیلی اعتقاد دارم.
  ولی به هر حال صلاح مملکت خویش، خسروان دانند!
  و یه حرف دیگه که ممکنه یخ متن بالایی رو همچین ملس سریع آب کنه!
  سایت خوبی داری، خوشحال می شم به من هم سر بزنی!!!!! [wall]

 2. سلام . قبول اما با یه دید دیگه که نگاه کنیم میبینیم در شرایطی که بحث امنیت ملی در میونه ، و باید ضربتی برخورد کرد ، همچین کار بدی هم نیست . نمونه اش همین انتخابات . واقعا فیس بوک داشت خطرناک عمل میکرد و اگر فیلتر نشده بود ، میتونست موج های زیادی داخل مملکت بوجود بیاره . بعضی وقت ها که وقت کار فرهنگی نیست باید سریع برخورد کرد .

  البته اون که گفتید فیلترینگ رو واکسینه میکنه موافقم چون به عینه دیدیم .

  البته نتیجه گیری آخرتون رو درست نفهمیدم . یعنی باید حالا چه کار کنیم که این فیلترینگ تعدیل بشه ؟

  1. سلام. با صحبت‌تون موافقم. برای همین هم توی متن اشاره کردم که مسدود کردن یه سایت خاص، برای روزهای اول خوبه؛ چون نمونه‌ش رو توی همین جریانات اخیر دیدم. ولی بعد از چند روز، یکی یکی بچه‌ها فیلترشکن گیر آوردن و برگشتن به سایت. و همین طولانی شدنش، همه رو واکسینه کرده…
   نتیجه اینکه، باید کار کارشناسی بشه. این که چه سایت‌هایی فیلتر بشه و چه سایت‌هایی فیلتر نشه، نیاز به کارشناسی داره.

 3. ای ول … خسته نباشین .. دیگه بعد از مملکت داری و قشون کشی کاملا یه طرفه ( (((((صنفی که فقط خودش درست فکر می کند. فقط خودش درست عمل می کند . فقط خودش درست تصمیم می گیرد و اصلا و ابدا تشنه قدرت نیست ؟!!!!!!!!!!!! و شعار زنده باد مخالف من برایش از زهر هم تلختر است)))))))
  نوبت کارشناسی فرا رسیده و تصمیم به واکسینه نمودن برخی از سایتها (((که در اثر کارشناسی فراوان و شبانه روزی حاصل شده که اصطلاحا در چنین سایتهایی حرفهای خنده دار و ناباورانه و مغایر نظام و قدرت حکومتی که در اصطلاح برخی از ادم بدا حرفهایی از جنس حق ( البته خودشون اینجوری فکر میکنن ولی شما باور که نمی کردی حالا هم همون راه رو ادامه بده) شنیده و گفته میشه )))) رسیده پس تا دیرتر نشده با بیل و کلنگ و قفل و کلون ….. ببخشین حواسم نبود فیلترینگ به سراغشون رفته و خواهیم رفت . خسته نباشی خانم کوثر کارشناس و اقا محمد دنبال نخود و سرکار خانم فاطیما ….. به کارتون برسین البته منظورم کارتون تام و جری نبود …متوجه این که

     1. برای من بیسواد خوب خیلی سخته که فرق اینایی رو که گفتی متوجه شه …ولی نه اینکه خیلی هم تاحالا بقول خودت اعلانات قبلی رو که متاسفانه برخلاف سلیقه و رای جنابعالی بوده را نه تنها تائید نکرده بلکه از انها همیشه گریزان بودی …
      به هرحال من تا یادمه همیشه مهربون در درون بودم و بد کسی رو ارزو نداشتم ..بازم به هرحال اگه احساس شده که برخوردم خوش نبوده ببخشید خوش برخورد نبودم ..چشم سعی می کنم که دوباره خودمو ریکاوری کنم ..وای که چی گفتم من
      عید شما هم مبارک
      [smile]

     2. من هیچ اطلاعیه‌ای رو عمومی نمی‌کنم. چه اون چیزای غیرصحیح یا کم‌اهمیتی که شما ارسال می‌کنی؛ چه چیزایی که به قول شما قبولش دارم.

 4. سلام
  اول یک توضیح در مورد این که نحوه انتخاب و ارئه مطالب شما بر چه اساس هست
  مثلا موضوعات رو بر چه اساس انتخاب میکنید
  دوم : در مورد فیلترینگ سایتها اقدام درست و بجایی هست وباعث عدم ورود به گرداب گناه فکری و درگیر شدن به مسائلی که مشخصا تضمین انحراف شخص را خواهد داشت
  در مورد فیلتر شکن هم تمام افراد نمینونن سریعا دست پیدا کنن که این ناخواسته به نفع شخص خواهد بود
  از همه مهمتر نتیجه مقاله شما رو اصلا مومنانه و اسلامی نمیدونم و شبه روشنفکر از نوع غرب زده ایرانی میدونم . این که شما بخواین افرادی که هیچ اطلاع و اعتقادی در مورد مسائل دینی و یا غیره ندارن و اونها دسترسی آزاد به تمام مسائلها داشته باشن این افراد را در پرتگاه انحراف و تشکیک قرار دادید.
  به نظر می یاد که بچه مذهبی باشید که ان شاالله هستید
  لطفا با دقت و تقوای بیشتر دیدگاهتون رو بفرمائید .

  1. سلام
   وقتی موضوعی به ذهنم برسه و فرصت کنم که در موردش بنویسم، توی وبلاگ قرارش می‌دم. / در مورد فیلترینگ؛ براساس تجربه این رو نوشتم. توی این قضیه فقط به خودتون نگاه نکنید که احیانا خیلی متعهدید! من سعی کردم واقع‌بینانه این مطلب رو بنویسم و نه براساس تعصبات مذهبی. اگر شما این مطلب رو غربگرایانه می‌دونید، بنده تصور واقع‌بینانه ازش دارم 🙂

 5. سلام
  اول واقعا خسته نباشی وخدا قوت
  از سر کنجکاوی داشتم قسمت در مورد وبلاگ رو میخوندم و واقعا از ته دل خوشحال شدم : هم بخاطر فعالیت وسیع گستره و عمیق نسبت به مسائل مختلف و ارائه دیدهگاهای خودتون که این جسارت و اعتماد به نفس زیادی لازم داره و نشون دهنده ایمان راسخ شماست
  و خوشحالی و مسرت بیشتر بخاطر اینکه از بچه های کانون هستید و من فکر نمیکردم که خواهران کانون (البته جسارت نباشه)دارای ایدئولو÷ی و مواضع فکری باشن
  خودم از بچه ای کانون هستم و براتون آروزیموفقیت و توفیق از خدا دارم
  گرچه در مورد دیدگاه سیاسی شما خیلی زیاد ان قلت دارم.التماس دعا
  اگر هم بتونم در ارائه و تصحیح مطالب کمکی کنم باعث افتخاره

   1. سلام
    ۱٫اگر واقع بینانه نگاه کنید می بینید که اکثر سایتهایی که فیلتر میشن یا سایتهای مستهجن هستند و یا اینکه مطالب خلاف واقع و تفکرات باطل. التقاطی و نادرست و یا توهین به ارزشها دارند.
    شما مثلا به عنوان مسئول چطور میخواید با این مسئله برخورد کنید و فرصت اطلاع رسانی سریع و شفاف هم ندارید.
    خوب حالا تصمیم شما چی خواهد بود.حتما پاسخ بدید.
    ۲٫در مورد خواهرای کانون هم توی دانشگاه و هم بیرون برخورد داشتم و حتی توی بسیج دانشجویی همکار بودیم .استنباط من اینه که خیلی اهل مطالعه و اندیشه نباشن علیرغم تاکید خود سید .اگر اینطور که شما میگید واقعا قابل تقدیر هست و میشه روی خواهرای کانون حساب کنی.

 6. سلام.
  البته تکنولوژی پیشربنده باز دارنده انقدر زیاد شده که دیگه گفتن واکسینه شدن معنایی ندارد.
  هر چرتقلا از این طرف برای رهایی از فیلتر بیشتر می‌شه از آن طرف هم تقلا برای بستن راه‌ها بیشتر می‌شه.
  در هر صوت عدم تئوری مناسب عدم وجود فلسفه صحیح در هر کاری باعث انحراف در آن کار می‌شود. فلسفه کار مهم است [grin]
  و اما محدودیت گاهی منجر به نادانی می‌شود مهمترین دلیلی که من با فلیترینک مخالف هستم آن هم به این صورت همان پارگراف آخترتان است وقتی این محدودیت منجر به نادانی شد همان می‌شود که حضرت امیر می‌فرماید دشمن دانا بهتر از دوست نادان است.
  امیدوارم به جای داشتن دوستان نادان دشمنان دانا داشته باشیم
  تمام این بودجه‌هایی که صرف محدودیت می‌شود اگر صرف اشاعه حقیقت بود بسی بهتر بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *