حجاب باید زیبا باشد

می‌گویند پیغمبر حتی روی سفرایی که پیش‌شان می‌آمدند هم حساس بودند و می‌گفتند سعی کنید سفیران خوش‌رو و خوش‌چهره بفرستید. برای اینکه ظاهر آدم‌ها، طرز پوشش‌شان روی طرف مقابل تأثیر می‌گذارد. از جنبهٔ تبلیغ اسلامی‌اش که بگذریم، خوب پوشیدن احساس خوبی در طرف مقابل ایجاد می‌کند.

خب تا اینجا همه موافق زیبایی هستند. از اینجا به بعد که بحث می‌رسد به زیبایی در پوشش خانم‌ها، آدم‌ها چند دسته می‌شوند. اینجاست که مخالفین زیبایی در حجاب، از ممنوعیت جذاب بودن پوشش برای زنان در اسلام می‌گوید و آن را نهی می‌کنند.

دور هم نشسته‌ایم و گپ می‌زنیم. ما می‌گوییم «حجاب باید زیبا باشد»، بعضی‌های دیگر می‌گویند زیبایی در حجاب معنا ندارد، حجاب آمده برای پوشاندن زیبایی. می‌گویند زیبایی، جذابیت می‌آورد و حجاب نباید جذاب باشد.

نمی‌دانم دستهٔ دوم چطور می‌توانند زیبایی در حجاب را نفی کنند وقتی خودشان موقع خرید پوشاک، سعی می‌کنند چیز «زیبایی» انتخاب کنند و رنگ روسری‌شان را با رنگ مانتوشان ست کنند. خب این هم می‌شود زیبایی دیگر!

زیبایی حجاب، از نظر من آراستگی فرد محسوب می‌شود. این که مانتو و شلوار و روسری و حتی چادرت، اتو کشیده و تر و تمیز باشد، حجاب را زیبا می‌کند. این که رنگ روسری و مانتو و شلوار و حتی ساق دستت را یک جور خوبی ست کنی، حجاب را زیبا می‌کند. این که روسری یا مقنعه را به بهترین شکل ممکن سر کنی و از شلختگی توی پوشش دست برداری، همهٔ این‌ها حجاب را زیبا می‌کند.

حالا این زیبایی چه ایرادی دارد؟ اگر به جای مُچاله کردن چادرت برای رو گرفتن، یک جور مرتب‌تر و شکیل‌تری رو بگیری، ایرادی دارد؟

این را علمای فن باید نظر بدهند، اما چیزی که به ذهن می‌رسد این است که جذابیت آن‌جا ایراد دارد که باعث مفسده شود، نه هر جذابیتی. آن جذابیتی که چشم‌های محرم و نامحرم را چهارتا می‌کند و هزارتا هوس و فکر ناجور توی سرشان می‌اندازد، اینجا اشکال دارد. و الا به هر جذابیتی نمی‌شود ایراد گرفت. زیبایی جذابیت می‌آورد. ولی هر زیبایی‌ای مفسده ندارد.

آن‌هایی که فکر می‌کنند زیبایی در حجاب جا ندارد، واقعا فکر می‌کنند خواستهٔ اسلام این است که زن‌ها به زشت‌ترین و شلخته‌ترین شکل ممکن در جامعه ظاهر شوند؟ گمان نمی‌کنم کسی واقعا چنین تصوری از دستورات اسلام داشته باشد.

اگر ما در حجاب، حدود شرعی را رعایت کنیم و چهره‌مان را رنگ و لعاب نزنیم و از زیورآلات استفاده نکنیم و لباس‌های بدن‌نما نپوشیم؛ اما تر و تمیز و خوش‌سلیقه لباس بپوشیم، به نظرم از حد شرعی آن‌ورتر نرفته‌ایم، آدم‌های بیشتری را جذب حجاب کرده‌ایم و در عین حال، احساس خوبی را به مخاطب‌مان منتقل کرده‌ایم.

به نظر شما این جور زیبایی‌ها، کدامش از نظر اسلام، زیبایی ِ ممنوعه است؟

.

بعدنوشت:

نگاهی که آقایان به پوشش خانم‌ها دارند عمدتاً محدود به پوشش زن‌ها در برخورد با مردان است و بس. در حالی که خانم‌ها تا وقتی بیرون از منزل هستند، هم با آقایان برخورد دارند و هم با خانم‌ها. یک وجه‌اش این است که خانم‌ها باید پوشش اسلامی داشته باشند در برابر مردها؛ یک وجه دیگرش این است که به فکر خانم‌هایی که قرار هست دائم همدیگر را توی لباس حجاب ببینند هم باشند.

آن بُعد زیبایی حجاب، اینجا معنا پیدا می‌کند و بعُد تأثیرگذاری‌اش و نشاط‌بخش بودنش مهم می‌شود. بالاخره ما خانم‌ها حق داریم با دیدن پوشش زیبای همدیگر، کمی احساس آرامش و نشاط بکنیم یا نه؟
به نظر من که این حتی یک تکلیف است.

باز ارجاع می‌دهم به سفارش پیامبر در مورد خوش‌رو بودن سفرایشان.

این مطلب در چارقد

این مطلب در پرسیار

موارد مشابه

۹۲ دیدگاه

 1. سلام دوست من، حرف اسلام حجابی هست که باعث به گناه کشیده شدن دیگران نشه حالا خودت فکر کن پوشیدن لباس رنگی و زیبا همین که احتمال جلب توجه درآن است برای ما کافیه تا احساس خطر کنیم و همه جور لباسی نپوشیم.ممنون

 2. سلام
  عزیزم اینقدر راحت نباید در مسائل شرعی نظر داد. اینها مسائلی هستند که عالم دینی و فقیه میتونه حکمش رو بیان کنه و به دلخواه یا نظر ما تغییر نمیکنه. حدود حجاب کاملا در رساله عملیه مشخص شده و برای تعیین مصادیقش هم که آیا جلب توجه میشه یا نه و آیا اشکال دارد یا نه باید به فتوای مرجع تقلید مراجعه کرد؟ اگر کسی طبق نظر ما عمل کرد و کار حرامی مرتکب شد، گناهش به گردن ما هم هست.

  1. سلام. بله حق با شماست. متشکرم از تذکرتون. البته حتما دقت دارید که بنده در صدد صدور حکم شرعی نیستم، چرا که این، کار من نیست. کاری که در این نوشته انجام شده، بیان بعضی از مسائل اجتماعی با نظر به احکام شرعی هست.
   با این حال دوست دارم شما هم کمک‌‌مون کنید و تعریف صریح و واضح مراجع تقلید رو درباره‌ ٔجلب توجه و مصادیقش برامون بنویسید 🙂

 3. با سلام

  مطالب به صورت کلی قابل قبوله! یعنی خانمها باید پاکیزه و مرتب و آراسته بیرون بیان!
  منتهی چند تا نکته:
  اول اینکه طبق نظری که توی یه مطلب دیگه دادم،این جور مطالب باید مستند باشه و نمیشه بدون کد دادن نسبت به سخنان بزرگان و احادیث و… نظر داد!
  شما میگید که من فتوا نمیدم ولی در عمل فتوا دادید! توی قسمت پایین،تکلیف دانستن یه کار یعنی فتوا دادن نسبت به واجب بودن اون عمل! این فتواست دیگه!


  به نظر من که این حتی یک تکلیف است.

  نکته ی دوم:
  شما ارجاع دادید به صحبت پیامبر در مورد سفیرهاشون! خب سفیر هم جایگاهش با یه فرد عادی فرق میکنه و هم اینکه مرد هست! آرایش و پوشش بین مرد و زن خب فرق میکنه و نمیشه هر دو رو مثل هم گرفت!

  نکته ی سوم:
  به هر حال شما نظراتتون رو گفتید و من هم نظراتم رو میگم و ممکنه هم اشکال داشته باشه ولی خب نظره دیگه!
  سوال من اینه که شما یه خانم رو فرض کنید! پوشش اون خانم به چند دسته تقسیم میشه! یکی روسری یا شال یا مقنعه! یکی مانتو! یکی شلوار! یکی جوراب! یکی کفش! و احیانا یکی هم ساق دست!
  خب فرض میکنیم یه خانمی همه ی اینها رو از رنگهای مختلف استفاده کنه! یعنی روسری رنگ کرم! مانتو قهوه ای! جوراب سفید! ساق دست کرم! کفش قهوه ای و…! یعنی همه چیز رنگی!
  حالا روی همه ی این پوشش های رنگی،میاد چادر مشکی میپوشه!!
  آیا این تناقض نیست؟؟ اینکه همه ی قسمتهای پوششی رو رنگی انتخاب کنه و بعد بیاد چادر مشکی بندازه که مثلا من پوششی رو انتخاب کردم که مشکی هست و نگاهها رو جلب نمیکنه!
  اگه پوشش رنگی حلاله،پس چادر مشکی این وسط چی میگه؟؟
  من نمیخوام بگم پوشیدن لباسهای رنگی اشکال داره ولی کسی که چادر میپوشه،داره با این اعتقاد میپوشدش که جنبه ی تحریک کنندگی نداشته باشه! خب این خانم همه رو رنگی انتخاب کرده! چرا چادر باید رنگی نباشه؟؟
  این به نظر شما تناقض نیست؟؟

  تبصره:البته این نکته که خانمها همش با آقایون در ارتباط نیستن که بخوان همش خودشون رو بپوشونن نکته ی درستیه و روی چادر هم مصداق پیدا میکنه که فرد لباسهای زیر چادر که برای جمع های زنونه هست رو به وسیله ی چارد، میپوشونه که دیده نشه! یعنی چادر دور تا دور فرد پوشیده میشه و لباسهای زیر چادر مثل مانتو و روسری و شلوار و… دیده نمیشه! این حالت درستیه و تناقضی که اشاره کردم،رفع میشه ولی خب عملا این اتفاق نمیفته و چادر در عمل نقش شنل بتمن رو ایفا میکنه که برای بعضی از خانمها هم همیشه در حال اهتزاز هست و عملا چادر هیچ چیزی رو نمیپوشونه!
  توی قم هم که جدیدا ابتکار زدن و چادر رو از پایین کوتاه کردن! از همینجا به بعضی از خواهران به ظاهر ارزشی قم تبریک میگم!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *