همدیگر را بغل کنید!

امام خمینی(ره) در حدیث هفتم از کتاب چهل‌حدیث‌شان، یکی از راه‌های مهار غضب را -بر اساس احادیث- تغییر موقعیت ذکر می‌کنند؛ یعنی مثلا اگر شخص ایستاده است، بنشیند یا اگر نشسته است به پشت بخوابد. انگار که می‌خواهند بگویند این جور وقت‌ها، تماس بدنی‌تان را با زمین بیشتر کنید. می‌دانید که؛ بدن از طریق زمین، انرژی منفی را خارج می‌کند و این‌طوری به آرامش فرد کمک می‌کند.

اما امام یک راه جالب دیگر برای مهار خشم بر رحم (یعنی آشناهای نسبی و اقوام) ذکر می‌کنند که در احادیث آمده و بسیار حیرت‌انگیز است: مس کردن کسی که از او خشمگین‌ایم. مس کردم یعنی تماس پیدا کردن دست با او؛ مثلا نوازش کردن طرف.

فکرش را بکن؛ از دست کسی ناراحت می‌شوی، ولی به جای تندی کردن به‌اش، به جای بد و بیراه گفتن، به جای نواختنش، او را نوازش می‌کنی و آرام می‌شوی. محشر است این! دین رحمت و محبت که می گویند همین است. چرا معطل‌اید؟ پاشید همدیگر را بغل کنید!

۱۸ بهمن ۸۹

موارد مشابه

۲۷ دیدگاه

   1. متلک میپرونی و کنایه مزنی؟

    منظورت اینه که “آزادی” که من دم ازش میزنم آزادی بی بندو باری هست؟
    ولی باید خدمتت عرض کنم که
    انواع و اقسام آزادی داریم ولی آزادی بی بند و باری نداریم . بی بند و بار بودن به خود فرد بر میگرده و نیاز به وجود و عدم وجود آزادی نداره
    برای بغل کردن جنس مخالف نیازی به وجود آزادی “بی بند و باری” در جامعه نیست چون من که نمیخوام برم جلوی دوربین تلویزیون اون فرد رو بغل کنم. پس حتی در “نظام مقدس” شما هم من میتونم این کار رو انجام بدم و نیاز نیست برای رسیدن به این مقصود من دنبال اون نوع خاص از آزادی که شما در کنایتون بود باشم .
    بعد از اون نیت مهمه. نیت من کظم غیظ بوده نه بردن فیض
    [smile]

 1. به نظرم نوشته ی آزادیخواه، قبل از هرچیزی، اهانت به خانمها بود. این نگاه مبتذل جنسی که از هر مسئله ای یک شوخی در این مورد دربیاورد. و این جنس نگاه به زن. بی شرمانه است. ناجوانمردانه.

 2. عزیزم به نظرت کسایی که تو خیابون مردم رو میزنن و هلشون میدن توی ون و این حرفا هم دارن به حرف امام گوش میدن که با تماس از عصبانیتشون کم کنن؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *