معلّم‌بازی

عکس از محمدعلی طائبی

توصیهٔ همیشگی‌ام بود. هر سال بدون استثناء به بچه‌ها می‌گفتم: «مطمئن جواب بدهید! جوابِ غلطی که با اطمینان داده بشود، برای من ارزشش بیشتر از جوابِ درستِ با شک و تردید است». گاهی بدون این که بگویم جواب‌شان درست است یا غلط، مجبورشان می‌کردم جواب را محکم و بلند و با اطمینان تکرار کنند. آن‌قدر که باورشان بشود جواب‌شان درست است.
معیار خاصی برای این حساسیت و توصیه‌ام نداشتم، جز این که دلم می‌خواست بچه‌ها، آدم‌های بی‌زبانِ همیشه سر به گریبانِ تِته‌پِته‌کُنی نباشند. می‌خواستم سرشان را بالا بگیرند و ترسی از اشتباه نداشته باشند. حالا که فکرش را می‌کنم، به نظرم می‌رسد بعید هم نیست این خواسته، از خجالتی بودنِ خودم در آن سال‌ها ناشی شده باشد. خجالتی بودم و دوست داشتم نباشم. دوست داشتم بلند و محکم حرف بزنم و خواسته‌هایم را بی‌واهمه مطرح کنم؛ اما کسی نبود که هی توی گوش‌ام بخواند: «محکم باش! حرف‌ات را درست یا غلط، با اطمینان بزن!» کسی نبود به‌ام بگوید حرف غلطِ با اطمینان بهتر از حرف درستِ با شک و تردید است.
این روزها ولی، دوباره دارم معلم‌بازی درمی‌آورم. از بس جواب‌های سُست از خودم شنیده‌ام، به غیرتم برخورده و دست‌به‌کار شده‌ام. هی سر خودم داد می‌زنم که با اطمینان جواب بده؛ محکم حرف بزن؛ این‌قدر دو به شک نباش! بعد شاگرد می‌شوم و سرم را بالا می‌گیرم و اطمینان را تمرین می‌کنم. هی رفوزه می‌شوم و دوباره امتحان می‌کنم.
«خودم» معتقد است تا وقتی که یادم باشد معلم‌بازی دربیاورم و تا وقتی که مختصر لذتِ محکم بودن را می‌چشم و فراغتِ از ترس از دست دادن را تجربه می‌کنم، امید به شاگرداولی‌ام هست.

موارد مشابه

۱۰ دیدگاه

 1. سلام. مطلب قشنگ و دلنشین و پرکاربردی بود [applause] . سایت شما رو “پایگاه جامع عاشورا” به بنده معرفی کرده؛ سایت زیبا و مفیدی دارین. اگر مایل به تبادل لینک بودین من رو با نام “آوای یاس” لینک کنین و خبرم کنین که شما رو با چه نامی لینک کنم.. *ممنون* [smile]
  وب سایت: http://avaayeyaas.blogfa.com

  1. سلام. متشکرم.
   به نظرم بهتره هر کدوم از ما وبلاگ‌نویس‌ها، لیستِ وبلاگ‌هایی که در وبلاگ‌مون قرار می‌دیم رو، خودمون به تشخیص و صلاح‌دید خودمون تنظیم کنیم؛ فارغ از این که وبلاگی که بهش لینک می‌دیم متقابلا ما رو لینک می‌کنه یا نه.
   🙂

 2. بسم الله الرحمن الرحیم

  می‌تونم یک سوال بکنم؟!
  چرا حرف غلطِ با اطمینان بهتر است از حرف درستِ با شک و تردید ؟
  شاید بعد که انقدر این مسئله را تمرین کردیم ، به جایی برسیم که خودمان هم باورمان بشود حرف‌های غلطی که محکم گفتیم درست است و ان موقع است که دیگر جماعتی باید بسیج شوند که به ما بفهانند اشتباه فکر می‌کنیم. که آیا بتوانند یا نه

  یا حی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *