چادر رنگی دردی از بدجحابیِ امروز دوا نمی‌کند

عکس از مدیار شجاعی‌فر

چند روز پیش با یکی از دوستان گپ می‌زدیم، بحث‌مان کشید به اشاره‌هایی که در وبلاگم به تنوع در پوشش کرده بودم (+) که دوستم نظرم را دربارهٔ رنگ چادر پرسید. گفتم: به نظرم هر چیزی را به اسمِ تنوع نمی‌شود دست‌کاری کرد.

به این فکر می‌کردم که بعضی دوستان یا مسئولین، واقعاً با چه انگیزه‌ای می‌روند سراغ تغییر رنگ چادر و می‌خواهند در این زمینه فرهنگ‌سازی کنند. مگر مشکلِ حالِ حاضرِ پوشش، رنگِ چادر است؟ یعنی ما اگر بتوانیم این را جا بیندازیم که چادر می‌تواند سیاه نباشد و رنگ‌های متنوعی داشته باشد، مسئلهٔ پوشش در کشور حل می‌شود؟ مشکلِ الانِ پوشش در جامعهٔ ما چادری شدنِ دختران است؟!

یا اصولاً رنگِ چادر، مشکلِ چند درصد از چادری‌های ماست؟ یا چادر نپوشیدنِ چند درصد از خانم‌های ما به خاطر رنگِ سیاهِ آن است؟

موضوع اینجاست که مسئله اشتباه تعریف شده، در نتیجه به راه‌کارها و راه‌حل‌های نادرست منتهی شده است. مسئلهٔ پوشش در جامعهٔ ما، چادر نیست؛ پوشیده بودن است، شایسته و درخورِ روحِ متعالی لباس پوشیدن است (چه در مورد زنان و چه در مورد مردان)، مسئلهْ عفت است و حیا.

اگر تعریف مسئله به درستی انجام شود، دیگر به سراغِ تغییر و تخریبِ چیزی که مشکلی ندارد نمی‌رویم و به جای آن به حل مشکلات جدی و نه واهی می‌اندیشیم. به جای فکر کردن برای تغییر رنگ چادر و فرهنگ‌سازی در این زمینه، می‌نشینیم روی زیرساخت‌های حیا کار می‌کنیم؛ روی عواملِ ریشه‌ای‌تر حجاب که الزاماً حتی ربطی به پوشش ندارند.

خانم‌های چادریِ ما مشکلی اگر با چادرشان داشته‌اند، با طراحی چادرهای ایرانی و دانشجویی و آستین‌دار حل شده است. فکری به حالِ طرح‌های افراط‌گرایانهٔ [ضدِ]حجابِ دستگاه‌های فرهنگی باید کرد و به این اندیشید که تا وقتی روابطِ دخترانِ ما با خانواده‌شان، روابط همسران ما با یکدیگر، روابط والدین با فرزندان درست نشده است و تا وقتی که مثل نقل و نبات مدهای جدیدِ زائل‌کنندهٔ حیا وارد بازار پوشاک شده یا در داخل تولید می‌شود و راحت‌تر و ارزان‌تر از مدل‌های ساده و معقول در دسترس متقاضیان قرار می‌گیرد، برخوردِ نیروهای انتظامی و دست‌گیری و امضا و تعهد و دوباره آزادی؛ به جایی نمی‌رسد.

شاید یکی از راه‌حل‌های کوتاه‌مدتِ مسئلهٔ حجاب، ایجاد تنوع معقول و منطقی در پوشش باشد که به یاری خدا به زودی چیزهایی در این مورد خواهم نوشت.

بازنشر در:
مهرخانه
زنان‌پرس
جام‌نیوز
حجاب نیوز 

موارد مشابه

۲۰ دیدگاه

 1. بضی چیزا تمام قشنگیش حالت اولیه و ارجینالش هس! درستکاری و تنوع و تغییر از بینش میبره، این چادر رنگی هام به نظر من همینه تمام قشنگی چادر رو از بین میبره! من نمی دونم تو اون دم و دستگاه مسخره شون خانم هم هس؟ ینی چه فکری کرده اون خنگی که این طرح و داده؟!

 2. البته این هم فراموش نشود که “اُریجینال” چادر اصلا مشکی نبوده. در طول تاریخ یک بررسی روی چادر انجام بگیره متوجه میشیم که رنگ مشکی یک دست، بعدها مُد شده.
  جلباب و خمار از جمله کلمات قرآنی برای حجاب است و البته حدودی شرعی در مصحف شریف بیان شده که تها محدوده های پوشش نیست مثل تذکراتی در رابطه با راه رفتن یا سخن گفتن.
  مساله حجاب باید ابتدا شرعا و بعد عرفا تبیین شود تا برای همه جا بیافته، حالا تغییر رنگ چادر یا مدلهای آن به عُرف و مُد واینها برمیگرده؛ همون طور که تغییر انواع کت و شلوار مردانه یا مانتو ها وبقیه البسه با تغییر زمان تغییر رنگ و تغییر مدل میدهند. درست و غلطش بماند منظور بنده ازین جملات توجه به اصل است.. مساله که تنها پوشش نیست بلکه در کنار پوشش ***حیا*** مصداق رفتاری حجاب بسیار مهم هست.
  وقتی مساله ای درست تبیین شود و به خوبی آموخته، دیگه این همه انواه مدل ورنگ و … نمیریم

 3. وای امان از این حجاب که معلول هزاران علته و آدمای سطحی نگر که …
  اشاره خوبی کردی به روابطِ دخترانِ ما با خانواده‌شان، روابط همسران ما با یکدیگر، روابط والدین با فرزندان …

  منم نظراتمو اینجا گفتم:
  http://abehayat.persianblog.ir/post/109/
  و در ضمن اینجا:
  http://abehayat.persianblog.ir/post/158/

 4. شما خودتان را هم بکشید بخش بزرگی از زنان ایرانی باوری به حجاب و خیلی از مسایل دینی ندارند و با این چرت و پرت گفتن ها هیچ تغییری حاصل نخواهد شد همانطور که این همه سال بعد از انقلاب نتیجه ای حاصل نشده است. باید این را در سرتان فرو کنید که حجاب و یک سری از باور های دینی و مذهبی برای بخش بزرگی از مردم این مملکت بی ارزش و بی اهمییت هستند همین! دین را نه توانسته اید و نه خواهید توانست که با این کارها خورد مردم بدهید.

  1. به نظر من اون روزی مشکلات ما حل میشه که دو دسته معتقدا و بی اعتقادای به حجاب بتونن به نظرات هم احترام بذارن ، حالا درک نکردن هم نکردن! ولی لااقل میتونیم سعی کنیم به هم احترام بذاریم؟ و خودمونو از اون یکی دسته بالاتر ندونیم؟ حتمن باید بی ادب باشیم سارا خانم؟

   1. اخه نیست شماها خیلی مودب هستید…۳۳ ساله که هر توهینی بوده به دخترها و زنهایی که مثل خودتون لباس نمی پوشن کردین.کتکشون زدین حالا توقع ادب و تربیت دارید؟

    1. سحر جان، سیاه‌نمایی نکن خانوم. کسی به اندازهٔ خانومای چادری توهین نشنیده.
     دلم می‌خواد با هم مهربون‌تر باشید. اگر فکر می‌کنید نمی‌تونید؛ جای دیگه با هم بحث کنید. ممنونم ازتون.

 5. سلام
  حرفتان متین است.
  ولی اگر با تنوع رنگی و یا همان نوعی که شما ذکر کردید، بعضی ها چادری شوند باز هم ارزش ندارد ؟
  به نظرم این مقوله در کنار اقدامات دیگر سازنده ست.
  یعنی طیف بیشتری از افراد رو درگیر کرده و تاثیرگذاری بیشتری داره.

  1. سلام. موضوعی که مطرح شد در این مطلب این بود که آیا معضلِ کنونیِ پوشش در جامعهٔ ما چادری شدن هست که به خاطرش بیایم رنگ چادر رو عوض کنیم و امیدوار باشیم که معضل حجاب حل بشه؟
   موضوعی که شما فرمودید در مقدمهٔ دومش کمی متفاوت هست.

 6. خانم
  دست کم با این کار جامعه تا حدودی از سیاه پوشی خلاص میشود.
  شما به توریستهای پیر و پاتال خارجی نگاهی بندازید. آیا یه وجب پوشاک مشکی بر تنشون میبینید؟

  شما ناراحتید؟ همان سیاه پوشی رو بر گزینید. شاید نگران این هستید که این تغییر رنگ ، تولید مفسده کند؟

  همانطور که سارا گفت با این بگیر و ببند ها نه دین برای ممکلت آورده شد و نه حجاب

  بلکه بسیار کمرنگتر از پیش از انقلاب شد.
  در ضمن این همه اصرار و حساسیت بر حجاب بعد از انقلاب برای چیست؟ جز این هست که نشان میدهد حجاب مهره ای از ستون فقرات جمهوری اسلامیست.

  اگر از پرداختن به مشکل عمده و حاد زنان و معضل اساسی کشور وقتی زیاد آوردید لطفا به اندک اشاراتی هم به گرانی و فقر و اعتیاد و رشوه و دیگر موارد بیندازید.

  چون اگر حجاب هیچ سود خاصی برای مملکت ندارد و بی حجابی هم به گواهی وضع تمامی کشورهای آزاد جهان هیچ مشکل خاصی برای کشوری به همراه نمیاورد ولی بقیه مواردی که گفتم و مشکلاتی از این قبیل، صد در صد برای ممکلت مشکل سازند

  1. واقعا بی حجابی مشکل نیست اگر یکتا پرست باشی یه حرف برات کافیه .خدا توی سوره ی نور آیه ی۳۱ درباره ی حجاب توضیح داده برو بخون کسی که حرف خدا رو رد کنه یعنی خدا رو رد کرده .روشن فکر گرامی اگر یکتا پرست هم نیستی ادیان دیگه هم حخاب رو قبول دارند وجزء آیینشونه وبا بی بندوباری مبازه می کنند.

 7. بله قطعا علت اصلی عدم استفاده از چادر رنگش نبوده ولی رنگ هم بی تاثیر نیست. خانم هایی که چادری هستند این پوشش رو قبول کردند پس موضوع اون ها نیستند.
  ما الان مانتوهای بلند و گشاد رنگی ای هم می بینیم که زنان غیر چادری و حتی کسانی که اعتقادی به این نوع پوشش ندارن می پوشند ؛ مانتوهایی که در پوشیدگی چیزی کمتر از چادر ندارن (جدا از قسمت روسری). اگه بحث صرفا عدم قبول پوشیده بودن چادر بود از این نوع مانتوها استقبالی نمی شد.
  خب نظر من اینه که چادر مشکی از سایر رنگهای اون شیک تر هم هست اما بیا تصور کن که همه ی زنان ما تصمیم بگیرن چادری باشن
  تقریبا نصف شهر سیاه پوش می شن و من نمی تونم قبول کنم که این موضوع تو روحیه تاثیری نداشته باشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *