سفر به مُلک سلیمان

timetravel

کتاب را می‌بندم. چشم‌هایم را هم. دلم می‌خواهد با چشمان بسته تمام آن وصف‌های تاریخی خوانده شده را ببینم. آرزوی تکراری!

بارها بعد از شنیدن واقعه‌ای تاریخی و سرگذشتی که گذشته، آرزو کرده‌ام که کاش می‌توانستم آن واقعه را به چشم خودم ببینم، با گوش خودم بشنوم و از نزدیک شاهدش باشم. کاش می‌توانستم زندگی مردم متمدن سومر و مصرِ چند هزار سال پیش از میلاد مسیح را ببینم. نحوهٔ گذران زندگی‌شان را، پوشش‌شان را، ساختمان‌ها و معابدشان را، هنرهای ماندگارشان را، زنان‌شان را، شکل آراستگی‌شان را، طبخ‌های‌شان را حتی.

کاش می‌توانستم شاهد بهشتِ آدم باشم. شاهد از سر گرفتن زندگی‌اش بعد از هبوط. یا می‌توانستم شاهد از آب گرفته شدن موسی باشم. شاهد اعجازِ ید بیضا و عصای اژدهایش. شاهد آن لحظهٔ باشکوه سجده کردن ساحرانِ مغلوب و مؤمن. حتی شاهد عصبانیت موسی و انداختن الواح و به لحیه گرفتن هارون. شاهد شکافته شدن نیل….

دوست داشتم ملک سلیمان را ببینم، و چهرهٔ متعجب ملکه سبأ را در وقت ورود به قصر و بالازدن پاچه‌هایش وقت عبور از صرحِ ممرّد قواریری سلیمان.

آرزو دارم می‌توانستم صوت دلنشین داوود را بشنوم. با مریم مصاحبت کنم و جمال یوسف را ببینم.

دوست داشتم محمد امینِ پیش از نبوت را ببینم. لحظهٔ نبوتش را شاهد باشم. تمام مدت دعوتش را، سختی‌هایش را، جنگ‌هایش را، صبوری‌هایش را، خون دل خوردن‌هایش را، مهربانی‌هایش را، عزیزٌ علیهِ ما عنتُّم‌ش را، حریصٌ علکیم‌ش را، شِعب سه‌سالهٔ طاقت‌فرسا را، هجرتش را، حکومتش را، سلام بر فاطمه دادنش را ….

دوست داشتم علیِ خار در گلوی صبور را موقع بیل زدن و عرق ریختن و چاه کندن و درخت کاشتن ببینم. او را وقت تاخت و تاز در میدان‌های جنگ نظاره کنم. مهربانی‌ش را با ایتام ببینم و پای منبرهای بلیغش بنشینم….

کتاب را می‌بندم. چشم‌هایم را هم. دلم می‌خواهد با چشم بسته تمام آن وصف‌های تاریخی خوانده شده را ببینم. دلم می‌خواهد خواب ببینم….

موارد مشابه

۱۳ دیدگاه

 1. سلام
  مطلب شما در لینکدین کار شد.
  لطفا لینک باکس طلبگیِ لینکدین را در پیوندهای وبلاگتون قرار بدید و تبلیغ کنید.
  لینکدین کاری به جز فرستادن بازدید برای وبلاگ طلبه ها ندارد.

 2. سلام خانوم
  حال شما خوبه؟
  از مطالبتون فهمیدم شما طلبه غیرحضوری جامعه الزهرا هستید.
  منمیخوام امسال شرکت کنم برای غیرحضوری، میخوام بدونم سح درسها چه جوریه و چه قدر سخته؟
  من لیسانس علوم حدیث و فوق فقه و حقوق دارم، با این حساب فکرمیکنم بتونم به جای دوره عمومی در دوره تکمیلی شرکت کنم، اما نمیدونم درسها چه قدر سخته و از اول شروع کنم یا سطح۳، چون طبعا سطح۱ برای من درسهای تکراری هم داره..ضمن اینکه چون تازه ازدواج کردم وقتمم محدوده.
  میشه یه مقدارکمکم کنید و بهم اطلاعات بدید؟
  آدرس ایمیلم رو براتون میذارم
  یک دنیا ممنون
  موفق باشید
  وبلاگتونم قشنگه

  1. سلام عزیزم. اطلاعاتی که خواستید رو نمی‌دونم متاسفانه. به این دلیل که از زمانی که بنده آزمون ورودی داده بودم تا به امروز مواد امتحانی و بعضی شرایط دیگه خیلی فرق کرده. عذرخواهم.

 3. سلام.زیبا می نویسی.چند روز پیش کشفتون کردم و از وبتون خوشم اومد.مخصوصا اون مطالب جنجالی که در مورد طلاب گرانقدر نوشته بودید خیلی توجه ام رو جلب کرد.خوشحال میشیم به ما هم سر بزنید 🙂

 4. هرچند مطلبت قشنگه ولی یکم که فکر کنی میفهمی که زیادم خوب نیست این چیزا رو بخوای چون الان که هیچ کدوم از اونا نیستن حداقل بهانه داریم وخیلی راحت میتوینم بگیم ما مسلمونیم و چه بسا شیعه؟
  اگه تو اون زمان میبودیم و خدایی نکرده مثل خیلیا کنار پیامبرا وائمه نبودیم در حالی که حجت هم برما تمام بود…؟؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *